МоваRUEN
(050) 383 51 01 (вайбер)
(096) 525 17 43
(093) 321 35 17  
 

Забули пароль?
КОШИК 0 товаров на суму 0 грн з ПДВ.
Укрпрофзахист / Навчальні статті / П’ять кроків оцінки ризиків на виробництві /

П’ять кроків оцінки ризиків на виробництві

15:05 11 травня 201625776
П’ять кроків оцінки ризиків на виробництві

Проведення оцінки виробничих ризиків – важливий крок до забезпечення захисту здоров’я та життя робітників і благополуччя усього підприємства. Це допоможе сфокусуватись на ризиках, що мають першорядне значення для підприємства, саме на тих ризиках, які потенційно здатні викликати серйозні негативні наслідки. Дуже часто заходи прямої дії дають можливість ефективно контролювати існуючі виробничі ризики, наприклад, забезпечення негайного видалення проливів допоможе запобігти падінням на слизький підлозі, а встановлене своєчасно загородження завадить падінню у відкритий каналізаційний люк. Прості та недорогі, але ефективні заходи дозволяють захистити найцінніший актив підприємства – його персонал.

Що таке оцінка виробничих ризиків?

Оцінка виробничих ризиків – це ретельне дослідження того, що на Вашому виробництві може нанести шкоду людям. Необхідно оцінити достатність вже реалізованих запобіжних заходів та залишкову величину ризику нанесення шкоди. Робітники та відвідувачі Вашого підприємства не повинні постраждати через нездійснені вчасно необхідні контрольні заходи. Нещасні випадки та професійні захворювання негативно впливають на успішність ведення бізнесу – падає продуктивність праці, ламається обладнання, збільшуються страхові виплати або змушені платити за постановою суду.

Як провести оцінку виробничих ризиків на підприємстві?

Не треба занадто ускладнювати процес оцінки виробничих ризиків. На дуже багатьох підприємствах існуючі ризики усім добре відомі, а реалізувати необхідні контрольні заходи досить просто. Наприклад, на Вашому підприємстві є люди, які під час роботи носять важкі вантажі та можуть пошкодити спини. Є місця, де робітники проковзують та перечіпляються. Якщо це дійсно так, необхідно вжити всіх доцільних заходів, щоб запобігти виробничому травматизму.

Якщо Ви керуєте невеликою організацією та добре знаєте процес виробництва, Ви можете самі провести оцінку ризиків на Вашому підприємстві. Для цього зовсім не треба бути експертом з виробничої безпеки.

Проводячи оцінку виробничих ризиків необхідно пам’ятати наступне:

Крок 1: Визначте джерело небезпеки

Перш за все, необхідно визначити можливі джерела небезпеки. Приходячи на роботу день у день, перестаєш помічати багато джерел небезпеки. Наведемо деякі поради, що допоможуть виявити існуючі проблемні місця:

Крок 2: Визначте, хто і як може постраждати

Необхідно визначити, хто і як може постраждати через ту чи іншу існуючу небезпеку. Така інформація дасть можливість розробити заходи по запобіганню небажаних ризикованих ситуацій. Мова йде про визначення груп людей, а не кожного окремого робітника, який знаходиться у зоні підвищеного ризику (наприклад, «робітники складу» або «ті, хто проходить поруч»).

Для кожного випадку необхідно визначити можливий характер травми чи захворювання. Наприклад, люди, які укладають ящики на полки в складі, можуть отримати травми спини через багаторазове піднімання ящиків.

Необхідно врахувати наступне:

Крок 3: Оцініть величину ризику та вирішіть, які запобіжні заходи необхідно вжити

Визначивши джерело небезпеки та групи людей, які знаходяться в зоні підвищеного ризику, необхідно вирішити, які заходи необхідно вжити. Перш за все, проаналізуйте, що Ви вже робите. Які контролюючі заходи використовуються, і як організовано роботу. Потім необхідно вирішити, які додаткові дії допоможуть знизити рівень ризику виникнення небажаних наслідків. При цьому враховуйте наступне:

Розробляючи контрольні заходи, використовуйте викладені нижче принципи, бажано, у наведеному порядку:

Поліпшення рівня безпеки на підприємстві не вимагає великих затрат. Наприклад, скільки коштуватиме повісити дзеркало на небезпечному для водія закритому повороті у порівнянні з коштом можливої аварії? Невживання простих запобіжних заходів може коштувати набагато дорожче, якщо нещасний випадок все ж станеться.

Залучайте до цієї роботи персонал підприємства, щоб впевнитись, що усі нововведення будуть працювати на практиці та не призведуть до виникнення нових проблем.

Крок 4: Розробіть план заходів та реалізуйте його

Провівши оцінку ризиків, необхідно розробити план контрольних заходів та повідомити Вашому персоналу про заплановані дії. Бажано занотувати результати проведеної оцінки та контрольні заходи, що буде вжито, щоб згодом можна було оцінити їхню ефективність та переглянути у разі якоїсь зміни.

План контрольних заходів не має бути занадто складним. Він може виглядати наступним чином: «Чіпляння за сміття на підлозі: встановлені баки для сміття, люди проінструктовані, простежити за порядком під час щотижневого обходу», «Дим від зварювальних робіт: використовується місцева витяжна вентиляція, кожну 2-у та 4-у п’ятницю місяця проводиться перевірка роботи витяжки».

План контрольних заходів може бути зовсім не ідеальним, але він повинен бути здійсненним та достатнім. Він має відбивати наступне:

Якщо, як це часто буває, Ви з’ясуєте, що поліпшення стану справ на підприємстві вимагає проведення багатьох заходів, не намагайтесь зробити все одразу. Почніть з найважливішого.

Гарний план контрольних заходів може включати комплекс різних дій:

Крок 5: Проводьте оцінку виробничих ризиків на регулярній основі

Важко знайти виробниче підприємство, на якому нічого не змінюється. Час від часу на підприємстві з’являється нове обладнання, змінюються матеріали та виробничі процеси. Це може викликати появу нових джерел небезпеки. Таким чином, необхідно оцінювати стан виробничої безпеки на постійній основі. Щонайменше раз на рік необхідно оцінити існуючу ситуацію, щоб впевнитись, що процес покращень не припиняється або, принаймні, не відбувається погіршення.

Поверніться знову до оцінки ризиків, що Ви проводили раніше. Може з того часу щось змінилося? Або залишились невиконані заходи? Може Ваші робітники виявили якусь проблему? Чи якась пригода на підприємстві відкрила щось таке, про що Ви раніше не знали? Оцінка виробничих ризиків та план контрольних заходів повинні відповідати поточному стану справ на підприємстві.

Керівництво виробничим підприємством включає вирішення безлічі різнопланових завдань. В такій ситуації легко забути про оцінку виробничих ризиків, до тих пір, поки не трапиться щось серйозне і тоді вже буде запізно. Краще за все заздалегідь визначити строки проведення заходів з оцінки виробничих ризиків та заблокувати цей час у календарі щорічних завдань.

Але, якщо впродовж року відбуваються значні зміни у виробничому процесі, неможна відкладати розгляд нових ризиків до запланованої щорічної дати. Проаналізуйте зміни, що відбулися, та розробіть заходи по зниженню нових ризиків. А якщо це можливо, то вже на стадії планування проведення змін, враховуйте питання забезпечення виробничої безпеки.

Схожі записи
Вибір за професіями
up down
Copyright 2010 - 2024. ТОВ «Укрпрофзахист»
Копіювання матеріалів сайту лише з зазначенням зворотного посилання на джерело.
(050) 383 51 01 (вайбер)
(096) 525 17 43
(093) 321 35 17