МоваRUEN
(050) 383 51 01 (вайбер)
(096) 525 17 43
(093) 321 35 17  
 

Забули пароль?
КОШИК 0 товаров на суму 0 грн з ПДВ.
Укрпрофзахист / Навчальні статті / Засоби індивідуального захисту /

Засоби індивідуального захисту

12:55 17 серпня 20168718
Засоби індивідуального захисту

Вимоги закону про охорону праці розповсюджуються на всі види підприємств, в  незалежності від їхньої сфери діяльності або розміру. Роботодавець чи підприємець, що працює самостійно, відповідають за безпеку на своєму підприємстві. Необхідно здійснити усі необхідні заходи, щоб знизити рівень існуючих виробничих ризиків та забезпечити безпеку на підприємстві. Управління охороною праці має бути інтегрованою частиною загальної системи управління підприємством. Практичні кроки щодо захисту людей від існуючої небезпеки одночасно забезпечують більш сталий та прогнозований розвиток підприємства.   

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)

Роботодавці мають придбати та забезпечити використання в роботі засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).

ЗІЗ – це обладнання, яке захистить користувача від ризиків для його здоров’я або його безпеки під час роботи. Це можуть бути захисні каски, рукавички, окуляри, одяг підвищеної видимості, страхувальне обладнання, засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД).

Приклад:

Робітник комунального підприємства косив траву за допомогою ручної газонокосарки. Під час роботи він випадково зачепив камінчик, який відскочив йому в око. Через те, що він не використовував захисні окуляри під час роботи, він втратив одне око.

Як попередити такі нещасні випадки:

Необхідно переконатися, що всі робітники знають про небезпеку травмувати обличчя та очі при роботі з газонокосарками та використовують необхідне захисне обладнання.

Чому треба використовувати ЗІЗ?

Щоб зробити виробниче середовище безпечним, треба розробити та реалізувати безпечні технологічні процеси, забезпечити навчання робочих, контроль та стимулювання безпечних методів праці.

Навіть тоді, коли запроваджені системи інженерного контролю безпеки, деякі виробничі ризики для робітників можуть залишатися. Наприклад, ризик пошкодження

                        легенів через вдихання забрудненого повітря;

                        голови та ніг через падаючі предмети;

                        очей через відлітання часток або бризок агресивних хімікатів;

                        шкіри через контакт з корозійними матеріалами;

                        тіла через спеку або холод.

Саме для зниження існуючих ризиків потрібні засоби індивідуального захисту.

Що необхідно зробити?

Якщо здійснені інші контролюючі дії, але ризики для людей все ж таки залишаються та засоби захисту потрібні, вони мають бути надані робітникам безкоштовно. Необхідно віднестися до вибору ЗІЗ з великою увагою, впевнитися, що робітники навчені правильній експлуатації ЗІЗ, знають, як визначати та реєструвати усі несправності. 

Вибір засобів індивідуального захисту

Необхідно отримати відповіді на наступні запитання:

                        Хто та на яку небезпеку наражається?

                        Який час впливу?

                        Наскільки велика небезпека?

 

При виборі та використанні ЗІЗ:

                        Обирайте сертифіковану продукцію. З урахуванням того, що Україна гармонізує свої стандарти зі стандартами Європейського союзу, відповідні позначки на виробах, що мають «європейське» маркування, допоможуть легше розібратися у сфері застосування кожного з ЗІЗ. За необхідності, зверніться до свого постачальника за роз’ясненнями.

                        Обирайте обладнання для кожного з користувачів – враховуйте розмір, прилягання та вагу засобу захисту. Якщо користувачі приймають участь у вибори засобів захисту, вони з більшим задоволенням будуть їх використовувати.

                        Якщо більше одного засобу захисту будуть використовуватись разом, треба впевнитися, що вони поєднуються один з одним.

                        Навчіть людей правильній експлуатації засобів захисту. Розкажіть, навіщо потрібні ЗІЗ, коли їх потрібно використовувати та які обмеження є в їхньому використанні.

Обслуговування

ЗІЗ мають обслуговуватись належним чином, під час перерв у експлуатації зберігатись в сухих та чистих шафах. Якщо засоби індивідуального захисту використовуються багаторазово, необхідно розробити процедуру їхньої очистки. Для заміни деталей ЗІЗ мають використовуватись тільки оригінальні запасні частини.

Робітники повинні використовувати засоби індивідуального захисту як належне, своєчасно повідомляти про втрату, вихід з ладу або інші проблеми з їхніми ЗІЗ.

Контроль

Необхідний постійний контроль за використанням ЗІЗ.

Попереджувальні знаки можуть бути корисним нагадуванням, що ЗІЗ повинні використовуватись.

Звертайте увагу на будь-які зміни в обладнанні, матеріалах чи технологічних процесах – можуть знадобитись інші ЗІЗ.

Види засобів індивідуального захисту

Для захисту очей

Види небезпеки: бризки хімікатів або розплавленого металу, пил, летючі частки, гази або випаровування, опромінення.

Види ЗІЗ: відкриті захисні окуляри, закриті захисні окуляри, захисні щитки або екрани.

Треба впевнитись, що обраний засіб захисту має необхідний рівень захисту очей від ударів / дрібнодисперсного пилу / крапель хімікатів / крапель розплавленого металу та є придатним для кожного конкретного користувача.

Засоби захисту очей представлені у розділі «Захисні окуляри»

 

Для захисту голови та шиї

 

Види небезпеки: удари від падаючих чи летючих предметів, ризик вдаритися головою, потрапляння волосся у рухливі частини машин, протікання хімікатів, несприятливі погодні умови чи температура, ураження електричним струмом.

Види ЗІЗ: захисні каски, каскетки, сітки для волосся, каски пожежних.

Деякі захисні каски можуть бути додатково обладнані інтегрованим захистом обличчя, очей та слуху. У випадку пошкодження захисної каски її треба замінити новою. 

Засоби захисту голови та шиї представлені у розділі «Захисні каски»

 

Для захисту слуху

 

Види небезпеки: шум – комбінація рівня звуку та часу впливу, звуки з підвищеним рівнем можуть бути небезпечними навіть при короткостроковому впливі.

Види ЗІЗ: протишумові беруші одноразового чи багаторазового використання, протишумові навушники.

Необхідно обрати такі засоби індивідуального захисту слуху, які знизять рівень шуму до прийнятного. При цьому користувач має чути попереджувальні сигнали та мати можливість спілкуватись.

Засоби захисту від шуму представлені у розділі «Засоби захисту слуху»

 

Для захисту рук

 

Види небезпеки: абразивний вплив, високі або низькі температури, порізи та проколи, удари, вплив хімікатів, ураження електричним струмом, опромінення, біоматеріали, тривале занурення рук у воду.

Види ЗІЗ: рукавички, рукавиці з захисною манжетою, рукавиці з захисною крагою, нарукавники.

Уникайте використання рукавиць на такому обладнанні, як свердлильний станок, де рукавиці можуть бути захоплені свердлом.  

Деякі матеріали можуть швидко руйнуватись певними хімікатами. Необхідно ретельно обирати рукавички для захисту від хімікатів.

Захисні креми не здатні замінити засоби індивідуального захисту рук.

Використання водонепроникних рукавичок впродовж тривалого часу може викликати нагрів та потіння рук. Для запобігання виникненню проблем зі шкірою рук можна додатково використовувати бавовняні рукавички.

Засоби захисту рук представлені у розділі «Робочі рукавички»

 

Для захисту ніг

Види небезпеки: вода, високі чи низькі температури, накопичення електростатичного заряду, ковзання, порізи та проколи, падаючі предмети, високі навантаження, бризки хімікатів або розплавленого металу, рух транспорту.

Види ЗІЗ: туфлі, черевики з захисними підносками та устілками проти проколів, черевики для зварників чи ливарників, черевики для роботи з ланцюговою пилою.

Взуття може мати підошву з покращеними антистатичними, маслобензостійкими характеристиками та таку, що запобігає ковзанню. Спеціальний вид підошви може мати підвищені ізолюючі властивості при контакті з холодними чи гарячими поверхнями. Взуття може бути стійким до проникнення води.  

Засоби захисту ніг представлені у розділі «Робоче взуття»

 

Для захисту органів дихання

 

Види небезпеки: нестача кисню, пил, тумани, дими, гази чи випаровування.

Види ЗІЗ: засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) можуть бути представлені дуже різними респіраторами. Починаючи з конструкційно простих одноразових протиаерозольних респіраторів, багаторазових напівмасок та повних масок зі змінними фільтрами, турбоблоків позитивного тиску, що очищують забруднене повітря та подають його в зону дихання користувача, й до автономних дихальних систем зі стисненим повітрям.

Кожний вид фільтруючого респіратора (фільтруючого елементу респіратора) має своє маркування, що складається з літер та цифр, яке дає користувачу інформацію про сферу застосування та обмеження у використанні респіратора. За необхідності зверніться за роз’ясненнями до постачальника продукції.

Фільтруючі елементи мають обмежений термін використання. За нестачі кисню в повітрі використовуються тільки автономні дихальні апарати, елементи, що фільтрують повітря, нездатні компенсувати нестачу кисню.

Продукція для респіраторного захисту представлена у розділі «Засоби захисту органів дихання»

 

Для захисту усього тіла

 

Види небезпеки: несприятливі погодні умови, підвищені чи знижені температури, бризки хімікатів чи розплавленого металу, шкідливі для здоров’я частки пилу чи туману, знаходження поблизу рухомого транспорту, незручність через свій власний одяг.

Види ЗІЗ: традиційні види спецодягу, одноразовий спецодяг, фартухи, комбінезони для хімзахисту.  

Одяг може виготовлятись з матеріалів з різними властивостями: стійкість до займання, антистатичність, стійкість до порізів, хімстійкість, водонепроникність, підвищена видимість. 

Засоби захисту усього тіла представлені у розділах «Робочий одяг» та «Одяг одноразовий та спеціальний»

Схожі записи
Вибір за професіями
up down
Copyright 2010 - 2024. ТОВ «Укрпрофзахист»
Копіювання матеріалів сайту лише з зазначенням зворотного посилання на джерело.
(050) 383 51 01 (вайбер)
(096) 525 17 43
(093) 321 35 17